Z zewnątrz…

ornament-line

Budynek jest położony na okazałej działce o powierzchni ponad 1200 m2. Teren ma charakter wielopoziomowy, na tyłach willi znajduje się piękna skarpa z naturalnymi skałami wapiennymi oraz studnia wykuta w skale, o głębokości 30m.

Od strony ul. Parkowej posesja jest otoczona murem wykonanym z wapienia.
Willa przywodzi na myśl średniowieczną twierdzę, dzięki swojej charakterystycznej, strzelistej wieży i posadowieniu na masywnej skale wapiennej. Główna fasada przypomina raczej pałac dzięki wspomnianej wieży i dość „lekkiej” budowie. Wieża jest zwieńczona zdobionym piorunochronem.

Południowa fasada ma bardziej warowny charakter. U jej podstawy znajduje się masywny wapienny mur z dwoma otworami strzelniczymi, które oczywiście pełniły funkcję raczej dekoracyjną niż obronną.

ornament-tekst

Tajemnicze zakamarki…

ornament-line

Atmosferę średniowiecza można odnaleźć również w piwnicach Willi. Łukowe sklepienie, wieńczące kolejne komory dwukondygnacyjnej piwnicy oraz miejscami wychodząca ze ścian skała stwarza wrażenie prawdziwych lochów. W ogrodzie Willi znajduje się studnia wykuta w skale, sięgająca ponoć 30 m w głąb wzgórza Lasoty – dzisiaj zamknięta betonową płytą.

Wejście do Willi znajduje się od południowej strony, przez masywne, dębowe drzwi. Klatka schodowa zlokalizowana w wieży łączy obydwa poziomy szerokimi schodami. Wzdłuż schodów biegnie pięknie zdobiona balustrada.

ornament-tekst

Wnętrza

ornament-line

Wnętrza Willi Mira charakteryzują się dużą przestrzenią. Wysokie na 3,8 m pomieszczenia z ogromnymi oknami, pozwalającymi kiedyś podziwiać wspaniałą panoramę Krakowa, dzisiaj nieco przesłoniętą przez gęstą zabudowę Podgórza.

W Willi zachowało się trochę elementów oryginalnego wyposażenia i pamiątek po pierwszym właścicielu. Na piętrze w starej łazience odnajdziemy oryginalny natrysk zintegrowany z piecykiem na węgiel, dzięki któremu uzyskiwało się ciepłą wodę. W piwnicy wciąż można znaleźć szklane fiolki i buteleczki przypominające o profesji Dionizego Matuli.

Na strychu odnaleziony został drzewiec od sztandaru (prawdopodobnie Towarzystwa Sokół) oraz szabla paradna, która pewnie kiedyś zdobiła galowy strój Rajcy Miejskiego. Z okresu okupacji hitlerowskiej pozostały tablice rejestracyjne od motocykla z charakterystycznym czarnym orłem i trochę niemieckich dokumentów. To wszystko sprawia, że we wnętrzach Willi Mira nieustannie „czuć” historię.

ornament-tekst